Първо, най-бялото брашно, най-прясната мая, най-добрата мазнина.
Брашното е тип 350 или специално такова за козунаци/вече някои фирми се опитатват за подобни продукти виждала съм/.
Маята - традиционна , лично аз не съм ползвала на прах на Йоткер и тем подобни. Ползвам замразена на кубче. Имала съм добри резултати от вносната такава и я предпочитам пред българската. Който има турска мая е супер.
Мазнината - от моя опит най-добре стават с краве масло, като купувате кравето масло четете опаковката. На истиското краве масло пише на опаковката че е от 80% животинска мазнина и само 16% вода. Всичко друго е масло +маргарин + вода в различни проценти. Фирмите които препоръчвам са на Фибела, Домлян , Елена , Роса, Лактима и последно ползвах едно на Бор Чвор в пласмасова прозрачна опаковка. При всички случаи подчертаното е важното.
Друго основно правило е продуктите да са затоплени достатъчно или помещението да е досаттъчно топло.
Когато меся козунаци мазнината я слагам при измесването като поливам малко върху топката или си топя ръцете.
Тестото обезателно го удрям по много пъти в масата. Бройте си поне до 100.
Ако ще го пека в събота, задължително тестото го меся в петък вечерта и го оставям до сутринта в голям съд да втаса покрито с найлон.
сутринта ако янмам време само го премесвам и пак го оставям да втаса. Когато го оформя пак втасва.
Пече се само във свястна фурна , ако нямате такава зарежете да парвите козунаци.
Докато ги пека им слагам малка метална паничка с вода във фурната, за да не хващат твърда кора.
Аз го правя по тази рецепта :
2 кг брашно, 400 гр масло, 400 гр захар, 500 мл прясно мляко, 60 гр мая, 10-12 яйца от които отделям два жълтъка за намазване. настъргана кора на 1 или 2 лимона. 4-5 ванилии.
Маята първо се захваща да втаса с малко от топлото прясно мляко и малко захар и брашно за гъста каша. Добрата мая се познава веднага като започва почти веднага да прави мехурчета. Разбивам яйцата със захарта и другото затоплено мляко. Случвало се е да ги затоплям на водна баня. и да станат леко горещи не ги бърка стига да не пресечете яйцата ако не бързате да го печете няма нужда от толкова екстремно втасване. Добавяте всичко с миризмите и месите. Удряте -месите -добавяте мазнина ...месите -удряте -добавяте мазнина и брашно ...и така докато се изглади тестото, че на вас да ви хареса. Завивате го да втасва цяла нощ и на сутринта почвате с изделията. Най -добър е мармалада който се режи от калъпи или шипков и в никакъв случай домашно сладко. Най-добър е шоколада на Финети и в никакъв случай разни редки, кафеви кремове, защото изтичат. Аз обожавам козунак с локум и орехи.
Тук показвам как навивам руло с локум и орехи.
За в средата избирам един дълъг фитил локум, а за другият обем слагам нарязан на парченца.
Слага се в средата фитила и се превива веднъж, след това се слагат парченцата локум и отново се превиват и така докато се навие цялото. Така като се разреже локума е в целия обем.
Тук показвам как навивам руло с локум и орехи.
За в средата избирам един дълъг фитил локум, а за другият обем слагам нарязан на парченца.
Слага се в средата фитила и се превива веднъж, след това се слагат парченцата локум и отново се превиват и така докато се навие цялото. Така като се разреже локума е в целия обем.
Като втасат отгоре ги мажете със жълтък разреден с малко прясно мляко и олио. Разбивам го с четката както е в чашката.
Хамалска работа ама си заслужава. Бабите едно време са месили по цял ден и цяла нощ са пекли козунаци.
Втора година имам блог и затова само с тези снимки разполагам . От предни години имам страшно сполучливи козунаци, но естествено не ми е идвало на ум да ги снимам.
На снимката козунаците са правени с брашно за козунаци /карнобатско мисля че беше/ и въпреки това не съм доволна от резултата. Станаха тежки грубо шупнали. Специалистите само като го стиснат в ръката си познават доброто брашно. Колкото е по-фино и бяло, толкова е по-добро.
Козуначеното тесто е тежко тесто -с много мазнина и захар, което затруднява набухването му.
За това казвам, че особено е важно маята да е добра, защото и при дрождите има селекция , както при всички останали бактерии, които се използват в хранителната индустрия.
Брашното задължително трябва да е много фино и бяло , дори ако е с подобрител е за предпочитане.
Козунак от пълнозърнесто брашно няма да стане. Не ги слушайте тези , които се чудят с какво да се правят на интересни в блоговете си.
С по-големи подробности ТУК
Благодаря за рецептата! Ще я приложа, пък каквото стане:)
ОтговорИзтриванеМила аз съм на 24 години и ще те ударя в земята;1-козунак става от всяко бяло брашно;2-мая никога суха най-добре е от тая на големи калъпи;3-козунак не се измесва с масло а с олио;защото няма да ти стане на конци а ще излезе все едно е хляб иначе за другото си права ;Всяка година ми се получава страхотен;Успех
ОтговорИзтриванеПърво козунака не се удря в земята , а в масата.
ОтговорИзтриванеВторо може да си на 24 години, но аз от 20 годишна правя козунаци /сега вече съм на 40/ и имам опит със всякакви брашна и мазнини.
Това което говоря е изпитано.
Маята изрично съм споменала че използвам прясна.
Конците не зависят от олиото , а от качеството на брашното и глутена в него и усукването на фитили.
Козунак с олио не признавам. По-рано го правех с вносен маргарин, но откакто започнаха да му включват 40 % вода се отказах. Кравето масло го предпочитам заради вкуса , който дава.
И запомни - ОТ ВСЯКО БРАШНО КОЗУНАК НЕ СТАВА!
Този на снимката не ми е най-добрия . Правила съм го със специална марка за козунаци.
И последно - рецептата ми е много стара, така че твоя работа.
Аз пък не признавам месене в тези модерни бъркачки.